reklama

Ohnivé vojny alebo Ako Maťko a Kubko hrach na stenu hádzali

Úplne normálna situácia. Ako zvyčajne zadávam do prehliadača adresu blog.sme.sk a so záujmom sledujem diela mojich kolegov. Naraz sa však môj zrak zastaví pri jednom blogu, ktorý niečím vyniká. Počet komentárov: 348. S povzdychom rolujem stránku ďalej. O tzv. flamewars naozaj nemám záujem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: perex: vidrio, foto pri texte: maxedaperture; CCL, Flickr.com)

Pokiaľ sa aspoň trochu pohybujete vo svete internetu (a predovšetkým internetových diskusii), neverím, že ste ich ešte nevideli. Flamewars sú na dnešnom internete bohužiaľ až príliš častým fenoménom. Tam, kde by sa mali nachádzať názory ľudí, prípadne nejaká tá konštruktívna kritika, sa nachádzajú len hádky, nadávky, a to všetko v naozaj primitívnej forme.

"Flamovať" sa dá prakticky na akúkoľvek tému, niektoré sú však na to ako stvorené. Typickým príkladom sú témy s kontroverzným nádychom, témy ako "kresťanstvo vs. ateizmus", "Fico vs. Dzurinda", "Linux vs. Windows" a podobné. Na prvý pohľad sa zdá, že tieto témy nemajú absolútne nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to teda ten flamewar?
Je to diskusia, pri ktorej prispievateľom už vôbec nejde o vyjadrenie názoru k prvotnej téme (napríklad k článku). Namiesto argumentov sa v ňom používajú vzájomné urážky. Diskutujúci často ironizujú a používajú také slovné útoky, ktoré sa dotýkajú najhlbších hodnôt človeka (nábožensky, národnostne, či rasovo založené), čo len vyprovokuje ďalší "jedovatý" príspevok. Ďalšou základnou vlastnosťou "ohnivých vojen" je, že sa v nich nikdy nič nevyriešilo.

Ak to je také zlé, kto tam teda môže diskutovať?
No to by ste sa veru čudovali. Kategoricky môžeme rozdeliť prispievateľov do dvoch skupín. Prvou sú úplne bežní ľudia, ktorí jednoducho objavili tému, ktorú si so záujmom prečítali a vplyvom obsahu diskusie boli vyprovokovaní napísať svoj príspevok "aby to všetkým ozrejmili".
Druhou skupinou sú takzvaní flameri. Sú to takí prispievatelia, ktorí sa doslova vyžívajú v takýchto diskusiách. Je pre nich zábavou zosmiešniť a uraziť príslušníkov inej názorovej skupiny. Ďalšou ich vlastnosťou je, že v diskusiách, ktoré nie sú kontroverzné sa takmer vôbec neobjavujú, lebo jednoducho nemajú čo konštruktívne povedať.
Jednu vec však majú obe tieto skupiny spoločné. Väčšina prispievateľov do flamewars je presvedčená, že "tí druhí" sú nevzdelaní tupci (prípadne ľudia so zákazom myslieť, či zástancovia Stalina či Hitlera (parafrázujem)) a preto oni, ktorí samozrejme vedia pravdu, im to musia ozrejmiť. Pýcha jednoducho pichá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si teda chcete ušetriť nervy, jednoducho neklikajte na príliš dlhé diskusie ku kontroverzným témam. Vo všeobecnosti platí, že konštruktívne diskusie sú oveľa kratšie než flamewars. Ak už aj flamewars čítate, snažte sa nepodľahnúť sebaklamu, že "ja predsa nejdem flamovať, úplne normálne im napíšem ako to je". Neoklamať sám seba je však ten ťažší spôsob.

Daniel Holúbek

Daniel Holúbek

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Salezián v zácviku! ;) Zoznam autorových rubrík:  AktuálnePočítačeSpoločnosťMúza koplaToto sa staloSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu