'Satanistický' festival? Meriame dvojakým metrom. A je to ešte horšie.

Autor: Daniel Holúbek | 26.7.2014 o 11:52 | (upravené 27.7.2014 o 8:57) Karma článku: 13,39 | Prečítané:  6083x

Keď sa ku mne dostala informácia o petícii proti metalovému festivalu v Novej Bani, nemal som v pláne ju veľmi podporovať a ani sa touto témou zaoberať. Hoci si nemyslím, že na kritike hudby je niečo stredoveké, či nebodaj totalitné, imidžový satanizmus metalových kapiel som za nejakú veľkú hrozbu nikdy nepokladal.

Môj nezáujem zmenilo hneď niekoľko vecí. Najprv sa proti festivalo postavilo viacero mojich známych a priateľov, o ktorých viem, že majú metalovú hudbu celkom radi. Potom som si prečítal najpresvedčivejšie intelektuálne kritiky petíce proti festivalu (aspoň podľa všemocnej karmy na blogoch SME). A potom som si prečítal kritizované texty zainteresovaných metalových kapiel.

Začnime teda od konca a pomôžme si niekoľkými príkladmi. Pápež Benedikt XVI. v roku 2007 "rozšíril možnosť slávenia" tzv. tridentskej omše (teda omše, ktorá sa slávila pred II. vatikánskym koncilom). Vyslúžil si za to kritiku - najmä kvôli jednej z modlitieb vo veľkonočných obradoch, ktorá obsahuje prosbu o obrátenie židov. O tomto probléme sa potom dosť diskutovalo, nám však teraz stačí poukázať na citlivosť dnešnej spoločnosti. "Nie" náboženskej neznášanlivosti.
(http://www.sme.sk/c/6059217/tradicna-latinska-omsa-knazov-nelaka.html)

A teraz jeden fiktívny príklad. Akási kresťanská komunita v USA vzbudila pozornosť verejnosti svojou radikálnosťou. Jej hlavný predstaviteľ verejne označuje neveriacich za nepriateľov, ktorí sa budú celú večnosť "smažiť v pekle". V modlitbách tohto spoločenstva sa spomína prosba o urýchlený príchod krutej Božej pomsty proti všetkým nepriateľom (čiže neveriacim). Hudobná skupina Doom to the Atheists už vyrazila na turné po Európe, aby tam šírila myšlienky komunity.

Nie je ťažké predstaviť si mediálny ohlas, ktorý by takéto niečo vzbudilo (a to sa bavíme len o hrozbách v štýle zhoríš v pekle, nie o výzvach na vraždenie ateistov). A vôbec by sa nebrala do úvahy láska k worshipu či gospelu, či nebodaj úcta k náboženskému cíteniu členov tejto komunity. Kritika by na nich nenechala suchú ani jednu nitku. A bolo by to správne.

Meriame dvojakým metrom. A vidno to veľmi dobre aj bez toho, aby ste si pozreli najpopulárnejšie kritické články. Posvätné miesto na výslní titulky SME.sk a viac než pätnásťtisíc klikov si vyslúžil Matej Novotný s článkom Heavy metal sa na Bibliu nechytáV podobnom (hoci menej uhladenom) duchu sa nesie petícia "Za zrušenie kresťanstva na Slovensku" (čo je samozrejme pokus o iróniu, aspoň dúfam) a podobne aj Rado Ondřejíček a jeho cynická obluda (opäť so štipkou sarkazmu).

Netreba ani opustiť portál SME.sk, aby sme videli, prečo táto kritika vlastne ani kritikou nie je - mohlo by sa to použiť ako učebnicový príklad na argumentáciu ad hominem. Hoci samozrejme by stačilo aj letmé stretnutie s pojmom hermeneutika - prečo sa asi nedajú (tak ľahko) porovnávať dvetisícročné texty s textami súčasnými?

Meriame dvojakým metrom, pretože namiesto dlhých úvah o tmárstve a stredoveku by sme sa mohli zamyslieť, či je v poriadku verejne propagovať napríklad aj toto: "Udupajte bláznov, ktorí sa klaňajú Bohu! Roztrhajte tu živú vidinu storočí! Nech zomrú vo svojej – vo svojej úbohosti. Muč a nešetri, pretože oni necítia! Preklínam ich! Ježiš! Allah! Mohamed! Ja pľujem na vaše nestriedme učenie!  Ježiš! Allah! Mohamed! Je tu smrť pre – pre psov."
(Spomeňme si na fiktívnu kresťanskú kapelu posielajúcu ateistov do pekla.)

Alebo čo tak toto? "Zabite jeho pätolizačov! Vyhlaďte ich všetkých! ...Zotnite hlavu učeníkom boha! Obráťte ich kostoly na jatky! Prebroďte sa znesvätenou krvou! Vyhoďte do vzduchu Vatikán. Ukrižujte poľskú kur..u!"
(Poliaci by sa asi tiež nepotešili.) (Viac textov je tu.)

No meriame dvojakým metrom - z pápeža sme robili antisemitu pre modlitby za obrátenie židov, no vyhodiť do vzduchu Vatikán? Kultúru netreba kritizovať! Lebo podobne ako si vieme urobiť zlaté teľa zo sarkazmu (keď sa ktosi nedávno odvážil označiť niečo na cynickej oblude za nevhodné), vieme si urobiť zlaté teľa aj z kultúry.

Ale to by vlastne nebol až taký problém: robíme to totiž všetci. Bližšia košeľa ako kabát, nehas, čo ťa nepáli. Ak nemám rád kresťanov, ich problémy sa ma až tak netýkajú a skôr bránim kritikov. Ak nemám rád Fica, až tak mi žily netrhá, ak na neho niekto nadáva a zastanem sa radšej niekoho iného.

Najhoršie je, že sa pri tom robíme výnimočnými. "Keď sa vám nejaká hudba nepáči, tak ju nepočúvajte. Zájdite si mimo jej dosah na výlet. Zašportujte si. Choďte niekam na pivo. Dajte sa ostrihať niekomu, kto vie, čo robí a kúpte si iný rám na okuliare. Nájdite si babu (alebo chalana, každému podľa chuti. Hlavne nie moábčanku!) a vypustite zo seba čokoľvek to je, čo vás núti robiť také sprostosti, akou je táto petícia proti metalovému festivalu", vyzýva nás Matej Novotný, iní autori by dodali - naučte sa, čo to je sarkazmus, začnite konečne používať rozum a nebuďte len ovce... Teda niečo ako - keď som bol malý, bol som ešte trochu pyšný, ale teraz už som celkom dokonalý. Alebo aspoň nie som ako vy, ktorý riešite také nezmysly. Každému musí byť jasné, že to sú nezmysly.

A tak som nakoniec tú "primitívnu" petíciu podpísal. A budem sa snažiť nepovažovať každého s iným názorom za obeť zhýralej kultúry tohto sveta, za syna tmy bez nádeje na návrat k pravde. Len sa bavme konečne k veci: sú alebo nie sú texty týchto kapiel za hranou slobody slova?

Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?