Už sa neangažujem. Zamyslenie pre sklamaných animátorov.

Autor: Daniel Holúbek | 24.4.2014 o 16:44 | (upravené 24.4.2014 o 17:27) Karma článku: 9,06 | Prečítané:  1915x

Čo robiť, ak "ten nový", kto to vedie, nie je taký sympatický, milý alebo nadaný, ako ten, ktorého som mal rád? O priateľstve pre sklamaných aj nadšených animátorov.

Jednoduchý scenár, ktorý asi poznáte mnohí. Mladý animátor začína v stredisku alebo nejakej inej partii a vedie ho skúsený, nadaný, múdry a zábavný vedúci, salezián alebo nejaký iný zaslúžilý animátor. Všetko ide ako po masle! Je tu motivácia, pocit prijatia, vzájomná dôvera. Ale zrazu dokonalý zaslúžilec odchádza za prácou do iného mesta. Skúsený vedúci sa oženil a dobrý salezián bol prevelený na iné miesto. A mladý animátor je v kríze.

Stredisku šéfuje niekto nový a neznámy. Má trochu inú predstavu smerovania, o niečo odlišné záľuby aj charizmu. Sklamaný mladý animátor sa pomaly, ale isto vytráca a stáva sa z neho sklamaný mladý nostalgik. Ako dobre bolo za tých starých dobrých časov!

Začínajú sa analyzovať príčiny. Skúsený, nadaný, múdry a zábavný vedúci síce mohol byť dokonalý - konštatujú niektorí - no urobil chybu, lebo si tohto mladého a jemu podobných naviazal na seba. Teraz to všetci vidíme, tamtí mladí pomáhali len preto, že mali radi jeho. A lámu palicu. Z týchto už nič nebude.

Nebude?

Animátor, ktorý pomáha preto, že má rád konkrétneho vedúceho a samotné dielo mu až tak na srdci neleží, ešte nie je celkom stratený prípad. Tí, ktorí ste rástli ako animátori máte určite podobnú skúsenosť.

Sklamaný mladý nostalgik je postavený pred otázku: kvôli komu som to celé robil? Koho som to mal vlastne rád? Bol to vedúci, salezián, alebo to bolo toto stredisko, toto mesto, tieto deti... Alebo Boh? Je škoda, ak v tejto otázke zostane sám. Je škoda, ak len zostane pri prvej odpovedi - no veď toho vedúceho, toho saleziána.

Mať niekoho naozaj rád (C. S. Lewis by povedal aj - byť niekoho priateľom) znamená pozerať sa dopredu spoločným smerom. Takže ak mám niekoho rád, rozbúcha sa mi srdce pre to, čo sa týka toho druhého. Skúsení, múdri, nadaní a zábavní vedúci, saleziáni a zaslúžilí animátori mávajú veľké sny (a ešte väčšie ciele) ešte od čias dona Bosca. Moment krízy tu má ohromný potenciál, aby sa stal zdvihnutím zraku, pohľadom na polia, ktoré sú pripravené na žatvu.

Milí mladí sklamaní nostalgici, priateľstvo neprežije na facebooku, ale vytrvalým pozeraním sa spoločným smerom s tými, ktorí sú našimi priateľmi. Nebojte sa objaviť sny svojich priateľov! (Uvidíte, že aj ten nový možno nie je taký divný...)

Milí múdri, skúsení, nadaní a zábavní vedúci - slovami dona Bosca: Studia di farti amare. Snaž sa, aby ťa mali radi. Snaž sa, aby sa postupne učili pozerať na tie krásne veci, za ktorými kráčaš.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?