Prečo si myslím, že registrované partnerstvá sú zlý nápad

Autor: Daniel Holúbek | 9.4.2014 o 15:12 | (upravené 9.4.2014 o 15:42) Karma článku: 6,32 | Prečítané:  811x

V poslednom čase sa viac spomínalo, že pre kresťana hádam registrované partnerstvo (ktoré nie je manželstvom) dvoch osôb rovnakého pohlavia nemusí byť až taký problém. Prípadne dokonca, že by bolo správne také šalamúnske riešenie podporiť. Hoci si naozaj nemyslím, že tu ide o "armagedon", nejde podľa mňa ani o nejakú veľkú výhru.

V prvom rade sa asi patrí pokúsiť sa ponúknuť odpoveď na otázku, v čom teda registrované partnerstvo homosexuálov ohrozuje tradičnú rodinu. Bežne sa stretávame s rôznymi odpoveďami viac či menej tvrdiacimi toto: ak uznávame, že zákony majú v spoločnosti aj výchovnú funkciu, potom možnosť registrovaného partnerstva vyšle signál, že spolužitie dvoch osôb rovnakého pohlavia je vlastne niečo prirodzené. Iste, niekto môže mať tento názor, ale ja si dovolím ho nemať. Práve v tomto však podľa mňa spočíva slabé miesto takéhoto argumentu - zväčša rozdelí ľudí na dva tábory, z ktorých jeden tvrdí, že spolužitie osôb rovnakého pohlavia v každom prípade normálne nie je (čo ešte hneď neznamená, že by sa im v tom malo brániť!), a ten druhý v tom zas nevidí žiaden problém.

Myslím si však, že vôbec nie je potrebné uvažovať o normálnosti alebo nenormálnosti, ak domyslíme vec do dôsledkov. Aby registrované partnerstvo nebolo ako inštitút diskriminačné, musí byť otvorené pre akýkoľvek pár. Znamená to teda, že bez problémov môžete vytvoriť registrované partnerstvo muž-žena. Ak uvážime, že už dnes máme približne 50% rozvodovosť manželstiev a existujú návrhy na zjednodušenie rozvodu, dá sa predpokladať že vstup do registrovaného partnerstva bude pre niektoré páry vítanou alternatívou. Predsa, partnerstvo nie je manželstvo, nie je tak záväzné, a "ak by nám to neklapalo", dá sa ľahšie zrušiť. Nie je to zas až také sci-fi, pomôžme si napríklad Belgickom.

Z hľadiska stability spoločnosti a vývinu demografie je pre spoločnosť najlepšie, ak sa deti rodia v manželstve, a ak sú manželstvá stabilné. Prečo by inak sociológovia upozorňovali na trend, kedy sa čoraz väčšie množstvo detí rodí mimo manželstva a aj tie, ktoré sa narodia v manželstve majú príliš veľkú šancu, že sa v ňom nedočkajú dospelosti? Vyzerá to teda tak, že by sa malo začať uvažovať o spôsobe, ako podporiť stabilitu rodín a povzbudiť mladých, aby išli do manželstva. Ustanovenie registrovaných partnerstiev je však z tohto pohľadu krok nesprávnym smerom.

A čo teda s homosexuálnymi pármi? Ako vravím - asi naozaj nie je "armagedon" rozmýšľať o tom, akým spôsobom im umožniť normálne žiť vo vzťahoch, ktoré bez ohľadu na môj názor vytvárajú, no najlepšie by bolo prísť na spôsob, ktorým nebudeme ničiť už bez toho krívajúce manželstvo. Ba čo viac, myslím si, že na takéto hľadanie je priestor naprieč celým myšlienkovým spektrom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.


Už ste čítali?