Nebuď ovca!

Autor: Daniel Holúbek | 5.3.2014 o 13:27 | (upravené 5.3.2014 o 17:55) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  456x

Ak pozorne čítate názory a komentáre rôznych ľudí k aktuálnemu dianiu na Ukrajine, ťažko si nevšimnúť obľúbený argument oboch strán. Odborníci z obývačky a intelektuáli spoza monitora, nájdeme sa v tom?

 redshoes_nz / flickr.com

Kým na jednom portáli si môžete prečítať články o tom, ako nebezpečné ultrapravicové sily spôsobili nebezpečný prevrat a nástup nelegitímnej vlády a sú samozrejme podporovaní USA a Európskou úniou, aby stratou Ukrajiny Rusko utrpelo veľké geopolitické škody, na niektorej z iných stránok si prečítate texty o ruskom hlade po moci, odpudzujúcom zneužití destabilizovanej situácie na Ukrajine, o snahe zasadiť smrteľný úder demokratizačným procesom v tejto východoeurópskej krajine.

Ako obe strany vysvetľujú, že nemalá skupina ľudí sa kloní k tomu opačnému táboru? Ideológia. Veria predsa bohapustej Putinovej propagande o bratskej pomoci. Akoby sme to tu nemali pred niekoľkými desaťročiami. Alebo veria tomu, čo im naservírujú Amerike a Židom poplatné mainstramové médiá, ktoré si neželajú nič iné, než absolútnu svetovú dominanciu. Sú to ovce. Stačí rozmýšľať.

Ale nemusíme chodiť ani na Ukrajinu, aby sme sa stretli s niečím podobným. Zdravý sedliacky rozum je liekom na mor šíriacej sa gender ideológie. Avšak používať vlastný rozum je hlavným heslom všetkých, ktorí odmietajú tmárske a stredoveké názory, ktoré nám vnucuje černokňažnícka katolícka cirkev. Frustrovaný pravicový volič si láme hlavu nad tým, ako môže byť niekto taká ovca a veriť Ficovým lžiam. Slovenský ľavicový volič Smeru vďaka tomu, že dokáže premýšať, odmieta lživú kampaň sorosovských pravicových médií. Hrdý vlastník iPhonu vie, že konečne získal kvalitu a nie len okopírované nepodarky Microsoftu a Samsungu. Fanúšik Androidu sa mu smeje, lebo sú to zbytočne vyhodené peniaze.

Sú to všetko ovce. Veď stačí rozmýšľať.

Zdá sa teda, že považovať sa za toho, čo rozmýšľa, je typickým znakom skupiny, ktorá sa ocitla v menšine. A keď nie doslova v menšine, tak aspoň v domnení, že tá druhá strana je v prevahe.

Stačí to? To, že väčšina ľudí si myslí to, čo ja, ešte nemusí znamenať, že je to správne. Rovnako však platí, že ak som v menšine, ešte to nutne nemusí znamenať, že ja som ten vyvolený so zvláštnym poznaním.

Vyhlasovať o sebe, že ja som tu ten, ktorý používa rozum a ostatní sú ovce, znamená inými slovami povedať, že som rozhodnutý nevstúpiť do normálnej debaty o probléme. Zo strachu? Z nedostatku argumentov? To teraz nie je podstatné.

Len to jednoducho nie je rozumné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?