O kritike

Autor: Daniel Holúbek | 26.4.2013 o 10:53 | (upravené 26.4.2013 o 11:16) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  337x

Oči sústredené na monitor počítača pozorne skenujú text nejakého neznámeho. Prečítané vety prirodzene prebúdzajú vnútri nejakú reakciu. Nezdá sa, že by mala byť pozitívna. Ako si vôbec tento "no-name" môže dovoliť toto napísať!? Veď nevie ani spisovne po slovensky! Veď nepoužíva diakritiku! Veď toto slovo sa sem vôbec nehodí! Veď... spoznávate sa?

Pred časom ma zaujala jedna diskusia na najznámejšej modrej sociálnej sieti. Išlo o teraz neuveriteľne obľúbenú zábavu pridávať do spoločnej skupiny viac či menej uveriteľné historky z univerzít. Médiá si na tom trochu pochutili, takže ste o tom už určite počuli - nájdete tam mnoho príbehov zo záchodov, profesorkých kabinetov, skúšok a zase zo záchodov - to je asi také príslovečné.

Slovom, v tejto spleti neuveriteľne nízkej zábavy sa zrazu objavil výstrel do tmy. Akýsi neanonymný fanúšik napísal niečo v tom zmysle, akože je to strašne nízke a hlúpe, že väčšina tých príbehov vôbec nepôsobí dôveryhodne, a ako vlastne vôbec niekto môže mať tú odvahu s niečím takým sa chváliť (hoci aj anonymne).

A pod týmto príspevkom sa šialeným tempom rozbehla diskusia, v ktorej si tento nešťastník vyslúžil všetky možné anatomické pomenovania, pretože sa tvári ako moralista, a tiež všetky možné tituly slabomyseľnosti, pretože - a teraz sa podržte - svoj názor napísal s gramatickými chybami.

Hlavný argument jeho odporcov (a bolo ich mnoho) bol asi tento: "Ty sa chlapče bež schovať niekam do diery, najprv sa nauč správne písať a potom nás tu príď poučovať."

Je pravda, že dobrý názor treba aj dobre podať. Väčšina takých, čo sa zdôverujú internetu a priateľom so svojimi názormi, sa však snažia odovzdať určité posolstvo. V mnohých prípadoch stojí za to sa nad týmto posolstvom zamyslieť a toto prípadne podrobiť kritike.

Ale malicherne sa sústrediť na drobné nedokonalosti autora je naozaj nemiestne. Ani nie kvôli tomu, že by to mohlo uraziť autora. Sami prichádzame o možnosť zamyslieť sa a urobiť nejaký krok na ceste svojho osobného rastu. Takže - kto vie, čo som chcel povedať? ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?