RECENZIA: Môj brat pápež

Autor: Daniel Holúbek | 31.3.2013 o 11:53 | (upravené 31.3.2013 o 12:01) Karma článku: 13,60 | Prečítané:  300x

V českom saleziánskom vydavateľstve Portál nedávno vyšla kniha, ktorá by nemala chýbať v zbierke nikoho, kto má záujem dozvedieť sa čosi viac o živote a diele dnes už emeritného pápeža Benedikta XVI. Človekom, ktorý sa rozhodol vyrozprávať príbeh tohto rodáka z Nemecka nie je nik iný ako jeho vlastný brat - Georg Ratzinger.

Samotná kniha je napísaná pomerne neštandardne. Napriek tomu, že podtitul uvádza, že ide o rozhovor s nemeckým novinárom Michaelom Hesemannom, v texte knihy sa stretneme len s niekoľkými priamymi otázkami. Inak Hesemann zostavil materiál z rozhovorov tak, že ide o viac-menej súvislé rozprávanie.

Georg Ratzinger vo svojom rozprávaní nevynecháva žiadnu podstatnú časť zo života Benedikta XVI. Hovorí o vplyvoch, ktoré formovali jeho osobnosť - od rodiny, cez učiteľov a prostredie, hovorí o životných voľbách mladého Josepha, no nepochybne najzaujímavejšou časťou je neobyčajne osobné svedectvo z rokov druhej svetovej vojny. Dozvedáme sa tak mnoho o tom, ako sa z nesmelého mladého muža milujúceho klasickú hudbu, ktorého ambíciou bolo zasvätiť svoj život teológii, stal uznávaný profesor, neskôr arcibiskup a blízky spolupracovník Jána Pavla II., a nakoniec pápež.

V knihe nechýba ani humor, ktorý sprevádza mnohé zážitky oboch bratov a veľmi sympatické je aj hlboké svedectvo o viere a súdržnosti rodiny Ratzingerovcov. Práve táto vyvážená zmes informácií, svedectva, historiek na pobavenie, ale aj podnetných zamyslení robí z tohto diela knihu, ktorú sa oplatí prečítať aj druhý raz a z ktorej sa dá všeličo pekné načerpať.

Názov: Můj bratr - papež (orig. Mein bruder, der Papst)

Vydavateľstvo: Portál, 2012

Autor: Georg Ratzinger, Michael Hesemann

Počet strán: 288, pevná väzba

Cena na donbosco.sk: 14,21 €

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?