RECENZIA: Môj brat pápež

Autor: Daniel Holúbek | 31.3.2013 o 11:53 | (upravené 31.3.2013 o 12:01) Karma článku: 13,60 | Prečítané:  267x

V českom saleziánskom vydavateľstve Portál nedávno vyšla kniha, ktorá by nemala chýbať v zbierke nikoho, kto má záujem dozvedieť sa čosi viac o živote a diele dnes už emeritného pápeža Benedikta XVI. Človekom, ktorý sa rozhodol vyrozprávať príbeh tohto rodáka z Nemecka nie je nik iný ako jeho vlastný brat - Georg Ratzinger.

Samotná kniha je napísaná pomerne neštandardne. Napriek tomu, že podtitul uvádza, že ide o rozhovor s nemeckým novinárom Michaelom Hesemannom, v texte knihy sa stretneme len s niekoľkými priamymi otázkami. Inak Hesemann zostavil materiál z rozhovorov tak, že ide o viac-menej súvislé rozprávanie.

Georg Ratzinger vo svojom rozprávaní nevynecháva žiadnu podstatnú časť zo života Benedikta XVI. Hovorí o vplyvoch, ktoré formovali jeho osobnosť - od rodiny, cez učiteľov a prostredie, hovorí o životných voľbách mladého Josepha, no nepochybne najzaujímavejšou časťou je neobyčajne osobné svedectvo z rokov druhej svetovej vojny. Dozvedáme sa tak mnoho o tom, ako sa z nesmelého mladého muža milujúceho klasickú hudbu, ktorého ambíciou bolo zasvätiť svoj život teológii, stal uznávaný profesor, neskôr arcibiskup a blízky spolupracovník Jána Pavla II., a nakoniec pápež.

V knihe nechýba ani humor, ktorý sprevádza mnohé zážitky oboch bratov a veľmi sympatické je aj hlboké svedectvo o viere a súdržnosti rodiny Ratzingerovcov. Práve táto vyvážená zmes informácií, svedectva, historiek na pobavenie, ale aj podnetných zamyslení robí z tohto diela knihu, ktorú sa oplatí prečítať aj druhý raz a z ktorej sa dá všeličo pekné načerpať.

Názov: Můj bratr - papež (orig. Mein bruder, der Papst)

Vydavateľstvo: Portál, 2012

Autor: Georg Ratzinger, Michael Hesemann

Počet strán: 288, pevná väzba

Cena na donbosco.sk: 14,21 €

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE LUBOŠ PALATA

Česko sa stalo základňou vietnamskej rozviedky

Únos je len špičkou ľadovca.

KOŠICE KORZÁR

Účtovník mafiánskeho klanu chce pôsobiť ďalej na Slovensku

Pre klan kúpil hotel v Tatrách. Košice si vybrali pre lety do Nemecka.


Už ste čítali?