Prieskum verejnej mienky: Môže Ježiš oslobodiť cudzoložnicu?

Autor: Daniel Holúbek | 11.4.2011 o 17:55 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  516x

Nezvyknem sa takýmto spôsobom pozastavovať nad tým, čo sa dočítame v evanjeliách, ale v tomto prípade som sa rozhodol urobiť výnimku. Aký bol názor okolostojacich na to, čoho sa my zúčastňujeme ako poslucháči?

Príbeh v Jánovom evanjeliu nám opisuje, ako k Ježišovi, ktorý sedí v chráme a učí, privádzajú ženu, ktorú pristihli pri hriechu. Znamená to, že svedkami nasledujúceho dialógu musela byť celkom slušná skupina ľudí.

Farizeji predostierajú problém, ktorý sa všetkých prítomných bolestivo dotýka. O ženu im vôbec nejde. Podľa židovského zákona ju jednoznačne čakala smrť. Ide o politický problém - ešte donedávna mohli túto popravu vykonať podľa vlastného práva, ale pred niekoľkými rokmi im toto právo Rimania vzali. Postaví sa teda Ježiš na stranu Zákona, alebo dá prednosť Rimanom, ktorých nikto nemá rád?

Ježišovi ale vôbec nejde o politiku. Svojou výzvou - „kto je bez hriechu, nech prvý hodí kameň" predostiera úplne iný problém. Môže človek vziať život tomu, ktorý sa previnil? Žalobcovia sa pomaly vytrácajú.

Čo si ale o tom celom mysleli tí ľudia, ktorí na začiatku Ježiša počúvali? Mohli s ním v tejto veci súhlasiť? Bolo by to na tú dobu celkom zvláštne. Ako k tomu prídu tí, čo nič nespravili?

Mohli by sme my súhlasiť, ak by takýmto spôsobom bolo odpustené nejakému zločincovi, len preto, že svoju vinu nezapiera a ľutuje?

Môže sa väčšina, ktorá nikoho nezabila a nemá sa (vraj) za čo hanbiť, prizerať tomu, že Boh má rád aj tých, ktorí nemajú radi jeho? (Nemala by sa z toho tešiť?)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?